تفاوت چاپ تک رنگ و دو رنگچاپ افست از قاعده محدوده رنگی CMYK تبعیت می کند. به همین دلیل برای چاپ به ازای هر کانال رنگی باید یک زینک تهیه شده، و با مرکبی به همان رنگ، عملیات چاپ انجام شود. پس برای یک کار تمام رنگی (چهاررنگ) به چهار زینک، و برای یک کار دو رنگ به دو زینک نیاز داریم.
برای فهم بهتر نسبت به این موضوع می توانید در فتوشاپ پالت Channels را به دقت بررسی کنید و از طریق آن می توانید با انتهاب فقط دو رنگ، چاپ خود را از چهار ران موجود به دو رنگ تغییر دهید.اگر این پنجره در فتوشاپ شما وجود ندارد، می توانید از طریق مسیر زیر آنرا فعال نمائید.

ابتدا بر روی toolbar بالای فتوشاپ گزینه window را پیدا کرده و پس از آن از طریق این پنجره، گزینه channels را انتخاب نمائید تا این قسمت در فتوشاپ برای شما نمایش داده شود.

در طراحی کار چاپی دورنگ نیز باید فقط از دو کانال رنگی استفاده کرد. این دو کانال رنگی به صورت دلخواه از میان ۴ کانال اصلی Y، M، C یا K و ترجیحاً از بین رنگ های نزدیک به کار نهایی انتخاب می شوند.

به عنوان مثال برای چاپ یک سربرگ با استفاده از دو رنگ طلایی و سورمه ای، کافیست پس از ایجاد یک فایل CMYK، در هر جا به رنگ طلایی نیاز داشتید به جای آن درصدی از رنگ زرد (C=۰ ، M=۰ ، Y=۱۰۰ ، K=۰) و هر جا به رنگ سورمه ای نیاز داشتید، به جای آن از درصدی از رنگ مشکی (C=۰ ، M=۰ ، Y=۰ ، K=۱۰۰) استفاده کنید.

- همواره سعی کنید بخش های مختلف طرح کار دورنگ شما از هم تفکیک شده باشد. همچنین به هیچ وجه از رنگ های ترکیبی استفاده نکنید. یعنی در مثال فوق در نهایت شما باید یا درصدی از رنگ black ببینید و یا درصدی از رنگ Yellow. نه اینکه با ترکیبی از هر دو را داشته باشید.

- چون اغلب سفارشات چاپ دورنگ در نورو چاپ اصفهان روی کاغذ تحریر چاپ می شود (مانند سربرگ، پاکت و ...) پس از چاپ رنگ اول، کاغذ به دلیل خیس شدن کمی کوچک می شود، و چاپ رنگ دوم، با کمی انحراف و نابجایی انجام می شود. پس بهتر است بخش های مختلف طرح، طوری باشد که این نابجایی، اثر چندانی روی کار نگذارد.

- یادآور می شویم هر گونه خسارت ناشی از عدم رعایت دستورالعمل فوق فقط متوجه سفارش دهنده خواهد بود. همچنین به دلیل حجم بالای سفارشات در زمان دریافت سفارش این گونه فرض می شود که طراح فایل ارائه شده نکات فوق را در طرح خود در نظر گرفته و بنابراین هیچ گونه نظارت و تغییری در فایل ارسالی شما، انجام نخواهد گردید.